LOGO FOMT

HP Nadbor
Wyb. Wyspiańskiego 27
50-370 Wrocław

tel. +48 882 116 779

mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Pod patronatem FOMT

logotyp i tło

AVIA-PROJEKT logo

Zamów bezpłatny biuletyn

O jednym locie, jednym samolocie, jednym pilocie

We wtorek 8 marca, o godz. 12/00 na barce Irena Jan Adam Beme opowie nam o jednym locie, jednym pilocie i jednym samolocie, prowadząc nas ku historii operacji ,,Adolphus”, rozpoczętej 15 lutego 1941 r., zrzutu na tereny okupowanej Polski pierwszych żołnierzy „cichociemnych” i kuriera. Skoczkami byli mjr Stanisław Kostka - Krzymowski (ps. „Kostka”) i rtm. Józef Gabriel Zabielski (ps. „Żbik”), zaś kurierem Czesław Raczkowski (ps. ,,Janek”,,,Orkan”, ,,Włodek”). Dowódcą samolotu był Sqn Ldr Francis John Baptist Keast. Jego wojenne i powojenne losy Jan Adam Beme nam przypomni.


Przy okazji przypominamy, że ukazał się drukiem tom IV studiów Dolnośląskiej Akademii Lotniczej. Do nabycia na statkach Muzeum Odry cumowanych w awanporcie górnym śluzy Szczytniki.

Stanisław Błasiak

Kolejne spotkanie Dolnośląskiej Alkademii Lotniczej odbędzie się na DP Wróblin po wakacyjnej przerwie 8 wrzesnia 2015 r., o godz. 12/00. Stanisław Błasiak przypomni nam 70 rocznicę jeżowskiego Sejmiku Szybowcowego, który miał miejsce w Grunau/Jeżowie Sudeckim w dniach od 18 do 23 listopada 1945 r. W rocznicę tego wydarzenia, znaczącego dla dziejów polskiego szybownictwa i modelarstwa lotniczego, sesję listopadową DAL prowadzić będziemy 18 listopada 2015 r. w Jeżowie Sudeckim, w dawnej Szkole Szybowcowej. Zgłoszenia uczestnictwa prosimy kierować na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Będzie to sesja 2-dniowa, Opłata konferencyjna wyniesie 250-300 zł. co sprecyzujemy we wrześniu (organizator pokryje koszty noclegu, wyżywienia, materiałów konferencyjnych, poczęstunku w przerwach).

Festiwal modelarski

13 czerwca Góra Szybowcowa w Jeżowie Sudeckim była areną Pikniku Modelarskiego prowadzonego przez Euroregionalne Centrum Modelarstwa, urządzone w dawnej Wyczynowej Szkole Szybowcowej w Jeżowie Sudeckim. Piknik przyciągnął uwagę ponad 100 modelarzy, nie tylko jeżowskich, także bielawskich, wałbrzyskich, a nawet łódzkich. Pokazom modeli samolotów, szybowców, dronów towarzyszyła sesja urządzona w zabytkowym hangarze, poświęcona dziejom modelarstwa lotniczego Aeroklubu Jeleniogórskiego. Festiwal otworzył cykl imprez urządzanych przez dolnośląskie środowiska lotnicze z okazji 70. jubileuszu lotnictwa dolnośląskiego. Zamknie go Ogólnopolska Konferencja prowadzona w rocznicę historycznego Sejmiku Szybowników z listopada 1945 r. prowadzona przez Fundację Otwartego Muzeum Techniki i Dolnośląską Akademię Lotniczą, koordynatora jeżowskich spotkań lotniczych 2015 r.

View the embedded image gallery online at:
http://www.akademialotnicza.com/aktualnosci#sigFreeId28746228af

Jakub Marszałkiewicz

12 maja o godz. 13/30 dr Jakub Marszałkiewicz mówić będzie o wybranych rozwiązaniach konstrukcyjnych bezzałogowych statków powietrznych, autorstwa techników polskich. Rodowód tych pomysłów sięga początku XX stulecia. Od tego czasu Polacy opracowali szereg projektów wykorzystania tego rodzaju sprzętu na potrzeby obronności oraz transportu lotniczego.