LOGO FOMT

HP Nadbor
Wyb. Wyspiańskiego 27
50-370 Wrocław

tel. +48 882 116 779

mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Pod patronatem FOMT

logotyp i tło

AVIA-PROJEKT logo

Zamów bezpłatny biuletyn

8 kwietnia 2015

8 kwietnia Stanisław Januszewski mówił o Polakach – pionierach lotnictwa, przybliżając przy tym sylwetki i działalność kilku spośród ponad 1000 mu znanych. Wskazywał przy tym na źródła, na których jego słownik pionierów bazuje. Mówił m. in. o nieznanych piśmiennictwu polskiemu: Janie Wołowskim – naczelnym inżynierze gatczyńskiej Oficerskiej Szkoły Lotniczej, Józefie Cymbalskim - Cymkiewiczu i Kazimierzu Gogojewiczu – którzy ukradli samolot zakupiony przez prof. Zygmunta Sochackiego w Wiedniu, Wacławie Jabłonowskim – w latach 40/50 XIX w. rzeczniku użycia balonu w działaniach militarnych, Władysławie Lewkowiczu – pilocie i wynalazcy, Karolu Warchałowskim – pilocie i autorze bezzałogowego statku powietrznego, Adrianie Chełmickim – autorze oryginalnego urządzenia nośno-napędowego aparatów latających, o lotnikach wojskowych: Dominiku Ciechomskim i Bolesławie Czajkowskim (Francja), Wacławie Daszewskim i Łukaszu Dobrowolskim (Rosja), Wincencie Jackowskim i Józefacie Jakowskim (Niemcy), o Nowackim (Austro-Węgry).

10 luty 2015

Lutowe spotkanie DAL odbyło się w gościnnym Orlim Gnieździe, a dr hab. inż. Włodzimierza Adamskiego słuchało kilkudziesięciu członków Klubu Lotników „Loteczka”. 10 lutego mówił o nowoczesnych konstrukcjach i technologiach stosowanych w XXI stuleciu. Temat nie był łatwy ale wykładowca znakomicie sobie z nim poradził, mówić prostym, jasnym językiem i prezentując zwartą, siegającą sedna rzeczy, prezentację. Nic dziwnego, że dyskusja trwała długo, pytaniom nie było końca, tym bardziej, że Słuchacze spotkali się twarzą w twarz z wybitnym specjalistą, o ogromnym dorobku na polu projektowania komputerowego samolotów. O swoich doświadczeniach opowiadał ze swadą, demonstrując również materiałowe próbki elementów konstrukcyjnych nowoczesnych samolotów i wyjaśniając technologie ich produkcji.

View the embedded image gallery online at:
http://www.akademialotnicza.com/kronika#sigFreeId161b34fab9

13 stycznia 2015

13 stycznia 2015 roku na odrzańskiej barce - muzeum członkowie Dolnośląskiej Akademii Lotniczej wysłuchali prelekcji dr Jakuba Marszałkiewicza. Udział w spotkaniu wzięli goście „Loteczki” płk Kazimierz Pogorzelski, prezes Stowarzyszenia Lotników Polskich, Andrzej Szymczak wspaniały fotograf i pilot, założyciel Aeroklubu Zgorzeleckiego, Jerzy Madler prezes Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa i pani Dagmara Dulęba-Poluszyńska, córka gen. Dulęby. Prelekcję zapoczątkowały wystąpienia gości, przedstawiających własną działalność na polu lotnictwa, a następnie dr Marszałkiewicz omówił, prezentując też liczne ilustracje, przedwojenne rozwiązania techniczne i patenty wynalazcze Polskich Zakładów Lotniczych. Najwięcej zainteresowania wzbudziła kwestia rozwiązań konstrukcyjnych samolotu PZL 37B Łoś. Prelegent w swym wystąpieniu podkreślił nowatorstwo rozwiązań polskich konstruktorów Jerzego Dąbrowskiego, Franciszka Misztala, Zygmunta Pułaskiego i innych. Konstrukcje polskich rozwiązań technicznych były porównywalne z konstrukcjami przodujących w tej dziedzinie krajów, a w kilku wypadkach nawet je przewyższały. Sensacyjne były komentarze 11-letniego Marcina – syna dr Jakuba Marszałkiewicza, młodzieńca o wyjątkowej wiedzy i oratorskim talencie. Komentował on wystąpienia ojca z zadziwiającym znawstwem tematu, co wzbudziło niekłamany podziw zebranych. Demonstrował również wykonane przez siebie modele samolotów, na których omawiane wynalazki były wdrażane. Zapytany co chciałby robić w dorosłym życiu, powiedział, że studiować na Wojskowej Akademii Technicznej.

Po prelekcji pani Dagmara Dulęba zaprezentowała fotografie z pogrzebu córki marszałka Józefa Piłsudskiego - Jadwigi Jaraczewskiej pochowanej niedawno w Warszawie. Piękne zdjęcia dawnych mundurowych weteranów Piłsudskiego w maciejówkach zachwycały zebranych.

Spotkanie na statkach Muzeum Odry FOMT poprzedziło popołudniowe spotkanie opłatkowe w Orlim Gnieździe, w którym udział wzięło sporo osób, w tym wszyscy ze spotkania na barce - muzeum. Spotkanie zagaił prezes Loteczki Jan Marugi oddając głos niezastąpionemu naszemu koledze –pilotowi i twórcy „Loteczki” Stanisławowi Błasiakowi. Ten przedstawił przybyłych na spotkanie gości, a następnie oddał głos kapelanowi lotników Ojcu Dominikowi Orczykowskiemu.

Ojciec Dominik w ciekawy sposób przedstawił polską tradycję dzielenia się opłatkiem i jej utrzymywanie, przeżywanie w rodzinie. Zaintonował kolędę „Wśród nocnej ciszy”, natychmiast podchwyconą przez zebranych, po której powstał ogólny tumult towarzyszący składanych sobie życzeń. Towarzyszyły temu błyskające fotoaparaty i kamery oraz dźwięki szampańskich pucharków. Loteczkowa „Kapela” w osobach dwóch Józefów: Młocka i Kostki oraz Stasia Błasiaka dała koncert kolęd, z udziałem zgromadzonych na Sali.

Wywołany do tablicy płk Kazimierz Pogorzelski w interesujący sposób przedstawił swój bogaty, lotniczy życiorys uwieńczony powierzeniem mu zaszczytnej funkcji Prezesa legendarnego Stowarzyszenia Lotników Polskich. Na zakończenie wyraził Prezesowi wyrazy uznania za niebywałą atmosferę Klubu, oraz gorąco podziękował za miłe przyjęcie tak na spotkaniu DAL jak i Klubu Lotników Loteczka.

View the embedded image gallery online at:
http://www.akademialotnicza.com/kronika#sigFreeId935dce8763

O Tadeuszu Puchajdzie

9 grudnia 2014 Stanisław Błasiak mówił o lotniczej biografii Tadeusza Puchajdy, którego pamięć jest żywa, zwłaszcza w ośrodkach szybowcowych Bielska, Żaru i Jeżowa Sudeckiego.

Działalność na polu sportów lotniczych, popularyzacji, promocji, organizacji życia lotniczego rozpoczął w latach 30. XX w. Po II wojnie światowej odbudowywał ośrodki lotnicze Śląska, a także Polski. Wniósł wkład w ponowne uruchomienie po wojnie Szkoły Szybowcowej w Grunowie – Jeżowie Sudecckim i tamtejszego zakładu szybowcowego. Dzięki jego pracy wiele ośrodków szybowcowych Polski uzyskało sprzęt niezbędny do reaktywacji lotniczej działalności.

Z powodów od nas niezależnych tekst wystąpienia S. Błasiaka znajdzie się na stronie internetowej DAL (Biblioteka DAL) w marcu 2015 r.

View the embedded image gallery online at:
http://www.akademialotnicza.com/kronika#sigFreeIdfd0717358d

Samoloty br. Wróblewskich

4 listopada 2014 Stanisław Januszewski przedstawił prowadzoną z początkiem XX stulecia działalność braci Wróblewskich, Piotra, Gabriela i Edwarda na polu techniki lotniczej. Wskazał na ich wkład w rozwój linii metalowych konstrukcji lotniczych, a także wielkich samolotów bombowych dalekiego zasięgu z silnikami sprzężonymi. Ich dorobek znaczony jest projektami 8 samolotów, z których w latach 1909-1914 siedem powstało, łącznie w 12 wersjach rozwojowych, kilkoma patentami wynalazczymi i pamięcią, że to na ich samolocie pierwszy lot w życiu wykonał Antoine de Saint – Exupéry (1912). Piotr i Gabriel zginęli w katastrofie swej ostatniej maszyny (1914), jednej z pierwszych w świecie, która zyskała opancerzenie kabiny pilota i silnika. Ich dzieło znalazło kontynuację w konstruktorskich pracach ich najmłodszego brata – Edwarda (1915-1917).

View the embedded image gallery online at:
http://www.akademialotnicza.com/kronika#sigFreeId700c162b59