LOGO FOMT

HP Nadbor
Wyb. Wyspiańskiego 27
50-370 Wrocław

tel. +48 882 116 779

mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Pod patronatem FOMT

logotyp i tło

AVIA-PROJEKT logo

Zamów bezpłatny biuletyn

Płk. Antoni Chojcan

Chojcan b

Ur. 5 czerwca1924 w Bukaczowcach, woj. stanisławowskie. Od 1940 r. związany z ZWZ/AK, obrońca wsi polskich w rejonie Żółkwi. W 1944 wstąpił do Wojska Polskiego, w 1946 ukończył Oficerską Szkołę Lotniczą w Zamościu i Dęblinie. Do 1948 służył w 3. i 2. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Krakowie, a po wypadku lotniczym na kierowniczych stanowiskach w lotnictwie sportowym w PO Służba Polsce, Lidze Lotniczej, Lidze Przyjaciół Żołnierza, Aeroklubie Wrocławskim (1954-1956), Centrum Wyszkolenia Lotniczego w Krośnie (od 1956) i ponownie od 1961 r. jako kierownik Aeroklubu Wrocławskiego – do 1979, kiedy przeszedł na emeryturę w stopniu pułkownika. W 1955 uzyskał dyplom inżyniera mechanika, w 1970 magistra pedagogiki. Zdobył uprawnienia instruktora samolotowego I klasy, pilota samolotowego zawodowego II klasy, pilota szybowcowego i skoczka spadochronowego. Płk mgr inż. pil. Antoni Chojcan był m.in. inicjatorem budowy Centrum Wyszkolenia Lotniczego w Krośnie, lotnictwa gospodarczego kraju, Samolotowych Rajdów Dziennikarzy i Pilotów, Międzynarodowych Zawodów Spadochronowych „O Błękitną Wstęgę Odry”, Klubu Twórców Lotniczych, Europejskich Zlotów Konstruktorów-Amatorów Lotniczych „Experimental” w Oleśnicy, Stowarzyszenia Europejskich Więzi, specjalizacji lotniczej w Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Wciąż pozostaje czynny. Kieruje Wrocławskim Klubem Seniorów Lotnictwa, wspiera budowę Muzeum Lotnictwa i Fundację Otwartego Muzeum Techniki we Wrocławiu. Z jego inicjatywy prowadzony jest ogólnopolski konkurs „Kariery Lotnicze Polaków”, a Szkole Podstawowej nr 118 nadano imię pil. Bolesława Orlińskiego. Wyróżniono go m.in. Nagrodą miasta Wrocławia, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Krzyżem Kawalerskim Orderu Polonia Restituta, a Międzynarodowa Federacja Lotnictwa (FAI) uhonorowała go dyplomem Paula Tissandiera. Żonaty z Ireną z d. Śnieżek, ma trzech synów i sześciu wnuków.